Průzkum: Češi rádi šetří, pokud jde o energie

2.1.2018 Kalkulace  Komentář

Drtivá většina Čechů se snaží šetřit s energiemi, třetina se ale vůbec nepřipravuje na topnou sezonu, například si nenechá zkontrolovat komín či kotel. Uvádí to průzkum společnosti Ipsos. Topná sezona letos začala před polovinou září, zhruba o deset dní dříve než loni.

Energiemi nejčastěji šetří lidé od 45 do 65 let, ve věkové kategorii od 18 do 34 let spíše nešetří. Více než polovina respondentů upřednostňuje kvůli úspoře energie sprchování před koupelí ve vaně, 42 procent v zimě nechává některé části domu nebo bytu nevytápěné nebo pouze temperované. Zhruba třetina pak vytápí domy nebo byty na nižší teplotu a raději se více oblékne, což častěji dělají lidé z malých obcí od 1000 do 5000 obyvatel.

Moderní LED žárovka dokáže uspořit elektřinu

Moderní LED žárovka dokáže uspořit elektřinu

Aktivně šetřit vodou se snaží 58 procent lidí, a to především muži a lidé od 55 do 65 let. Naopak mladí a ženy pak méně, snaha šetřit pak klesá také s vyšším příjmem domácnosti. Povědomí mají Češi i o úsporných žárovkách a spotřebičích, těsnících oknech nebo zateplení domu či bytu.

Podle průzkumu, ve kterém odpovídalo1500 lidí, ale třetina lidí na začátku topné sezony neprovádí žádná opatření, třetina si nechá zkontrolovat komín a 29 procent kotel. Pětina lidí se zajímá o aktuální ceníky energií. Z průzkumu také vyplývá, že mezi lidmi jsou známé dotační programy hlavně od ministerstva životního prostředí – 70 procent respondentů zná kotlíkové dotace, 64 procent novou zelenou úsporám a 39 procent Dešťovku.

(redakce)

Komentář Průzkum: Češi rádi šetří, pokud jde o energie

  • Ondra řekl:

    Mě každoročně kontroluje kotel kámoš, mám to tak od něj zadarmo. A osobně můžu říct, že mi je 41 a o úspory už se zajímám delší dobu, řeším hlavně vodu, tu jsme za loňský rok trochu přepálili a pak elektřinu. Tady je vidět, že jsou v domě děti, tak je to třeba řešit. Aniž by se hnula spotřeba, tak změnou dodavatele k levnější comfort energy jsme pár tisícovek ušetřili, takže možná ještě kdyby se hnula ta spotřeba, tak by jsme nemuseli mít i tak nehorázné výdaje.

Odpověz

Můžete použít: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>