Někteří nejmenší dodavatelé energií v problémech

14.1.2017 X Energie  3 komentáře

Již několik let probíhá na českém energetickém trhu proces konsolidace. Nejmenší společnosti nabízející elektřinu či plyn krachují či jsou „požírány“ svými většími konkurenty. Jen v posledních několika málo měsících zkrachovalo hned několik menších obchodníků. Mezi hlavní důvody patří špatné obchody, nedostatek peněz na záruky či podvodné jednání. Kvůli situaci na trhu hrozí, že budou končit další.


V říjnu zkrachovala Česká energie ze skupiny CE Group, následovala ji ST Energy, které kvůli neplacení vypověděla smlouvu největší distribuční společnost ČEZ Distribuce. A na přelomu roku oznámila konec dodávek i společnost Eco Power Energy, v roce 2015 třetí největší alternativní dodavatel X Energie pohltila společnost Akcenta Energie. „V posledních dnech minulého roku došlo k problémům s dalším financováním naší společnosti, čímž jsme přes veškerou snahu nebyli schopni složit dostatečné prostředky na zajištění dalšího nákupu komodit prostřednictvím Operátora trhu,“ uvedla v prohlášení pro zákazníky společnost Eco Power Energy.

Konec hned tří dodavatelů v rozmezí čtvrt roku je na české poměry nevídaný. Před touto vlnou došlo k poslednímu krachu na jaře 2015. Velcí hráči, ale i důležití alternativní hráči, jako je Bohemia Energy nebo X Energie, proto cítí na trhu s energiemi příležitost. Zákazníci, kterým zkrachuje dodavatel energií, se ale bát nemusí. Přecházejí k takzvanému dodavateli poslední instance – tím je majitel distribuční soustavy na území, kde se klient nachází. Ve středních Čechách je to u elektřiny například společnost ČEZ, u plynu innogy (dříve RWE).

(redakce)

3 komentáře Někteří nejmenší dodavatelé energií v problémech

  • Pondělík Jindřich řekl:

    Njn síla konkurenčního prostředí je hold silná a né každá nově vznikající malá společnost má tendenci se v něm udržet, takže mě to vůbec nepřekvapuje, že už tolik firem skončilo. Jako celkem dobrý způsob záchrany se mi celkem zamlouvá, co teďka začala dělat Bohemia energy a to, že si bere slabší konkurenty pod sebe. Je tak zachrání a sebe tím posílí, tohle si myslím, že je celkem promyšlený jejich tah.

  • Radim řekl:

    Tak u X Energie až takový strach nemám, že by se s ní něco takového do budoucna stalo, je to sice menší dodavatel, s tím jsem byl však smířený hnedka od začátku, když jsem nám to k nim dával, ale za tu dobu už se celkem slušně rozrostla a řekl bych, že své místo na trhu mezi dodavateli už má celkem stabilní.

  • Alena Plistakova řekl:

    Dneska jsem mluvila s tatínkem. Má 82 let a bydlí sám. Přišli k němu „obchodníci“ z nějakého Nexus bussines a vnutili mu podepsat smlouvy na prý nejvýhodnější dodávky energií. Využili jeho stavu a ted se k tomu nikdo nehlásí. Podle obchodního rejstříku jednatel firmy Jan Rygl nás sprostě odbyl, že to není jeho věc. Nenalette taky prosím.

Odpověz

Můžete použít: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>